Tentokrát ďalší diel do rubriky Zdravie. Voňavá a liečivá bylinka Materina (Thymus serpyllum L.) patrí medzi liečivé bylinky, ktoré pomáhajú pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí. Rastie na slnečných miestach, poliach, lúkách a na skalách. Vhodný zber tejto bylinky je od mája do septembra. Už čoskoro ju tak môžeme zbierať!
Účinkov je skutočne mnoho
Materina dúška obsahuje vlákninu, silice, vitamíny, flavonoidy a kyseliny. Podporuje imunitný systém, trávenie, nervový systém a pravidelnú stolicu. Má silné antiseptické účinky, odstraňuje migrénu, hlieny, kašeľ, stres a zlepšuje spánok. Účinkov je skutočne mnoho – hojí kožné choroby, poranenia, prečisťuje obličky a močové cesty, či zmierňuje menštruačné bolesti.
Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia kedy dosahuje výsku 5 cm. Sušia sa v riedkych zväzočkoch alebo sa postrihajú na 1 – 2 cm dlhé kúsočky, ktoré sa potom sušia v tieni. Dúška materina sa v starom Egypte využívala aj na balzamovanie múmií, v Grécku bola zase pálená na posvätných miestach, aby jej dym dodal bojovníkom silu vo vojne a Rimania ju začali využívať ako jednu z hlavných surovín na výrobu voňaviek , ktorá im dodávala vraj príťažlivosť a zvykli ju využívať pri liečbe depresií. V stredoveku bola symbolom statočnosti.. Okrem toho bola materina dúška využívaná ako prostriedok, ktorý mal chrániť ľudí pred všetkým negatívnym. Využíva sa aj pri výrobe likérov a pre jej vysoký obsah trieslovín sa hodí ku všetkým pečeným a duseným mäsám. Čerstvá je potom výborná do omeliet, nátierok alebo sviežich letných šalátov. Možno z nej pripraviť čaj, tinktúry, olej, masť , obklad, či sirup.
Priprav si čaj z materinej dúšky
Čaj sa pripravuje z čajovej lyžičky rozdrvenej bylinky , ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody. Krátko sa lúhuje asi 5 minút, precedí sa a pije sa po malých dúškoch. Čaj sa odporúča piť 2x denne.
Zápar na vonkajšie použitie ako obklad a kloktadlo
Postup prípravy záparu je rovnaký, ako v prípade čaju, ale je potrebné použiť väčšie množstvo materinej dúšky. Odporúčajú sa približne dve vrchovaté čajové lyžičky na štvrť litra vody.
Tinktúra
Pri výrobe tinktúry je dôležité dodržiavať pravidlá správneho zberu uvedené vyššie. Po zozbieraní sa vňaťou naplní fľaša, do ktorej sa naleje 40-percentný lieh. Následne sa odloží na slnečné miesto, kde zotrvá po dobu 14 dní.
Sirup z materinej dúšky
Zhruba šesťlitrový hrniec naplníme asi do troch štvrtín čerstvo nazbieranou a umytou vňaťoumaterinej dúšky. Pridáme približne 1,5-2 kg trstinového cukru, 10-12 dkg kyseliny citrónovej, 1,5-2 balíčkami kyseliny sorbovej. Dolejeme prevarenou, ale už vychladnutou vodou až po okraj. Všetko necháme lúhovať 48 hodín (občas premiešame, aby sa cukor dokonale rozpustil), potom precedíme cez husté sitko a naplníme do čistých fliaš.
Zdroj: Plní elánu
Foto: Ilustračné