Ste tu
Home > Kultúra > História > Tam, kde sa narodil Rákoczi – kaštieľ v Borši

Tam, kde sa narodil Rákoczi – kaštieľ v Borši

Po kamennom moste v Lelesi si dnes predstavíme ďalšiu pamiatku na území trebišovského okresu. Prečítaj si aj ty článok o kolíske Františka Rákocziho II., vedúcej osobnosti posledného stavovského protihabsburského povstania.


Je potrebné si uvedomiť, že ojedinelý komplex renesančného šľachtického sídla, ktorý nájdeš v Borši postavili na mieste stredovekého vodného hradu. Teraz sa naskytla prvá otázka. Prečo sa práve v Borši postavil vodný hrad? Odpoveď je celkom jednoduchá a logická. Obec Borša leží na nížine a v jej tesnej blízkosti tečie rieka Bodrog, je teda logické, že sa stredovekí zemepáni rozhodli chrániť práve budovaním takéhoto typu opevnenia. A práve prepojením týchto skutočností vlastne vznikol na začiatku 13. storočia hrad, ktorý sa neskôr stal základom pre nami opisovaný kaštieľ.


1

6

Poďme však späť k samotnému kaštieľu, ktorého stavbu dokončili v roku 1570. Kto ju dokončil? Podľa nápisu na jednom z kamenných portálov ide o Mikuláša z rodu Kamarásovcov, ktorý splynul s rodom Zeleméryovcov. Je postavený na pôdoryse v tvare písmena L. Ako vstupná brána slúžilo kamenné premostenie vodnej priekopy na západnej strane kaštieľa, pričom pôvodne sa od vstupnej brány spúšťal dokonca padací most. Priekopy neobklopovali len západnú stranu, dali sa nájsť po celom jeho obvode.

Už na samotnom nádvorí kaštieľa sa nachádzali viaceré hospodárske budovy. Ak však hovoríme o interiéri kaštieľa, je potrebné spomenúť veľké množstvo renesančne zdobených okien, ktoré dokonale presvetľovali jednotlivé miestnosti. Tie boli vykurované krbmi v renesančnom slohu, umiestnenými v rohoch miestností. Pravdepodobne takto to vyzeralo s kaštieľom, keď v ňom v roku 1676 prišiel na svet spomínaný František Rákoczi II. Nebudeme sa však zaoberať jeho podrobným životopisom, iba spomenieme, že v priestoroch kaštieľa sa dlho nezdržal a väčšinu svojho detstva prežil na hrade Mukačevo a jeho ďalšie životné kroky smerovali napríklad aj do Poľska, či Francúzska. Ak sa chceš o jeho živote dozvedieť viac a nevadí ti trochu čakania, stačí pravidelne sledovať našu rubriku RODÁCI a jeho život sa v nej objaví.

3

Kaštieľ bol v priebehu nasledujúcich storočí viackrát poškodený. Menšie úpravy sa ho dotýkali najmä v 18. a 20. storočí. Prvé múzeum tu bolo otvorené už počas II. svetovej vojny, po nej však začal kaštieľ chátrať. Dnes je majetkom obce Borša a tá sa snaží o jeho čo najvernejšiu rekonštrukciu. V súčasnosti sa v obnovených miestnostiach nachádza múzeum mapujúce dejiny samotného kaštieľa a pozostatkami rodu Rákocziovcov.

http://youtu.be/0VSia6zmDmE?t=18s


Top