Ste tu
Home > Zdravie > Štatistiky rakoviny sú alarmujúce, Slovákov podľa VšZP trápi najmä druhý najčastejší typ

Štatistiky rakoviny sú alarmujúce, Slovákov podľa VšZP trápi najmä druhý najčastejší typ

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Celkové štatistiky rakoviny sú na Slovensku podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) alarmujúce.


Ako povedala vo štvrtok na stretnutí s novinármi generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková, rakovina hrubého čreva je druhý najčastejší typ rakoviny, pričom u žien dominuje rakovina prsníka a u mužov je to rakovina pľúc. “Každý rok máme približne 5 tisíc pacientov, u ktorých je zistený nádor hrubého čreva,” skonštatovala Hlinková.


Poistencom zaslali imunochemický test

Ako pokračovala Hlinková, stačí pritom absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá eliminuje neskoršie štádiá pri náhodných vyšetreniach. Štátna zdravotná poisťovňa začala po 15. januári v rámci skríningu oslovovať náhodne vybraných poistencov vo veku nad 50 rokov a zaslala im imunochemický test.

Ako povedala vedúca odboru zdravotného a revízneho vo VšZP Beáta Havelková, necelých 12 tis. bolo pozitívnych v rámci vyšetrenia prostredníctvom kolonoskopie, pričom 275 pacientov bolo v pokročilejšom štádiu s operáciou a následnou liečbou.

Náklady na jedného pacienta sa pritom podľa Havelkovej môžu v rámci prevencie znížiť. Pri účasti na preventívnej prehliadke, pričom je zahrnutý test, kolonoskopia a biopsia, sú náklady na jedného poistenca podľa Havelkovej 211 eur. Avšak náklady na jedného pacienta, ktoré už zahŕňajú hospitalizáciu, lieky a rádioterapiu, sa môžu vyšplhať na tisíce.

“Ak príde pacient so symptómami a musí byť liečený, tak ten náklad predstavuje aj 5 tis. eur na jedného pacienta,” skonštatovala Havelková.

Kultúrny fenomén v spracovávaní mäsa

Ako na stretnutí s novinármi pokračoval internista – gastroenterológ Tibor Hlavatý, preventívny skríning má určite význam. Uskutočňuje sa od roku 2011 a aktuálne je inovovaný. Zaviedol sa pozývací skríning. Test do schránky dostalo 20 tis. náhodne vybraných osôb nad 50 rokov. Cieľom podľa Hlavatého je, aby cieľové osoby nad 50 rokov boli testované každé dva roky.

Slovensko je podľa Hlavatého krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete. “Päť percent Slovákov ochorie na rakovinu hrubého čreva počas svojho života, ak s tým nič neurobíme. Pred nami je už len Maďarsko,” povedal Hlavatý. Dôvodom je podľa neho kultúrny fenomén v spracovávaní mäsa a údenín, ktoré obsahuje veľa karcinogénov.

Podľa Hlavatého trvá asi 15 až 20 rokov, kým sa rakovina hrubého čreva naplno vyvinie do zhubného štádia. “To nám dáva možnosť zasiahnuť preventívne a odstrániť nezhubné predštádiá,” pokračoval Hlavatý.

Prvým krokom je podľa neho test na okultné krvácanie, ktorý má citlivosť na úrovni 70 až 80 %. Druhým spôsobom testovania, buď po pozitívnom prvom teste alebo napriamo, je kolonoskopia, čo je podľa Hlavatého účinnejšia metóda. Potom už prichádza polypektómia, ktorá obsahuje už aj menší zákrok odstránenia nezhubného výrastku, tzv. polypu.

Viac k témam: rakovina, rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Štatistiky rakoviny sú alarmujúce, Slovákov podľa VšZP trápi najmä druhý najčastejší typ © SITA Všetky práva vyhradené.


Top