NITRA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Obce v okolí Palárikova v okrese Nové Zámky sa spájajú s cieľom zabrániť výstavbe farmy ošípaných v Palárikove.
Obyvatelia majú obavy zo znečistenia životného prostredia a zníženia kvality života. Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor s kapacitou zhruba 7 000 ošípaných a prasníc plánuje postaviť firma Agrovýkrm a.s. Inšpekcia životného prostredia v Nitre zámer povolila.
„Toto rozhodnutie považujeme za nezákonné a sme proti integrovanému povoleniu prevádzky farmy. Pevne verím, že sa tento zámer podarí zastaviť,“ povedala pre agentúru SITA starostka Palárikova Ľubica Karasová.
Spoločná žiadosť
V Dome kultúry v Palárikove bude v pondelok o 17:00 pracovné stretnutie zástupcov okolitých miest, obcí, Nitrianskeho samosprávneho kraja, miestnych podnikateľov a účastníkov konania. Jeho výstupom bude spoločná žiadosť zúčastnených o zrušenie rozhodnutia inšpekcie životného prostredia v plnom rozsahu.
Spolu s Palárikovom budú podľa slov Karasovej bojovať proti farme ošípaných obce Tvrdošovce, Zemné, Selice, Vlčany, Jatov, Rastislavice, Neded a Trnovec nad Váhom. K obciam by sa malo pridať aj mesto Nové Zámky, ktorého primátor Otokar Klein sa už pre médiá vyjadril, že je proti takémuto veľkochovu, pretože by negatíve ovplyvnil celý región.
Podľa Kleina by kamióny zhoršili dopravnú situáciu v regióne, ktorá je už dnes zlá. Trpelo by aj samotné mesto Nové Zámky, zápach by sa šíril do širokého okolia podľa toho, ako by zafúkal vietor, hovorí primátor. „Vzdušná vzdialenosť Nových Zámkov je okolo troch – štyroch kilometrov a je nemysliteľné, aby sme zamorili mesto,“ vyjadril sa Klein.
Hrozba pre životné prostredie
So zámerom nesúhlasí ani Nitriansky samosprávny kraj, ktorý je vlastníkom pozemkov, vedľa ktorých má farma vyrásť. Predseda kraja Milan Belica povedal, že takáto megafarma ošípaných je hrozbou pre životné prostredie. „Je to nebezpečné pre životné prostredie, hlavne pre spodné vody. Keď si znečistíme pitné zdroje, môžeme to rovno zabaliť,“ uviedol.
Okrem spoločného vyhlásenia chcú obce ukázať svoj nesúhlas s farmou ošípaných aj verejne a plánujú ísť protestovať do Bratislavy pred centrálu Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
„Zákon o obecnom zriadení nám jasne hovorí, že základnou úlohou obce pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov. Toto nie je potreba obyvateľov, aby sa tu šíril smrad a zdevastovali sme životné prostredie,“ hovorí Karasová. Poukázala na to, že obyvatelia Palárikova a okolitých obcí sa už v roku 2017 vyjadrili proti výstavbe farmy v petícii, ktorú podpísalo 4 840 ľudí.
„Masívna petícia asi nič neznamenala, pretože vôbec sa na ňu neprihliadlo. Do úvahy sa nebrali ani stanoviská odborníkov,“ dodala starostka Palárikova.
Jedenásť hál pre ošípané
Farmu ošípaných Palárikovo – Šándor plánuje stavať firma Agrovýkrm a.s., Senica, ktorej majiteľmi sú investori z Dánska. Stáť má v areáli bývalého družstva v Palárikove, ktoré fungovalo do roku 1996, potom bola prevádzka obmedzená na niekoľko výkrmových objektov.
Od roku 2007 vlastní pozemky v areáli Agrovýkrm a.s. Projektovaná kapacita farmy je 5 145 kusov prasníc, 1 593 ošípaných nad 30 kilogramov a 232 ošípaných s hmotnosťou od sedem do 30 kilogramov.
Projekt počíta s výstavbou jedenástich hál pre ošípané a jednej haly pre pomocné prevádzky. Spoločnosť Agrovýkrm a.s. zaslala koncom marca agentúre SITA svoje stanovisko, v ktorom prízvukuje, že plánovaný projekt je lokalizovaný približne tri kilometre od obce.
„Samotná farma nie je novovybudovaná, ale ide o miesto, kde sa v minulosti ošípané už chovali. Celý projekt je pripravený v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky a potvrdený všetkými relevantnými inštitúciami SR,“ uviedol Róbert Dubravec zo spoločnosti Agrovýkrm a.s.
Viac k témam: Agrovýkrm Senica, farma
Zdroj: Webnoviny.sk – Proti výstavbe farmy ošípaných v Palárikove sa spojili viaceré obce z okresu Nové Zámky © SITA Všetky práva vyhradené.