Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Obete týrania na Slovensku nemajú dostatočnú ochranu, chýba funkčný systém

Obete týrania na Slovensku nemajú dostatočnú ochranu, chýba funkčný systém

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku nemajú dostatočnú ochranu dospelé a ani detské obete týrania. Uviedla to v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová.


V systéme podľa nej chýba predovšetkým prepojenie medzi jednotlivými rezortami, chýbajú špecialisti v jednotlivých odboroch – policajti, vyšetrovatelia, sudcovia, sociálni pracovníci, psychológovia, špeciálni pedagógovia a dostatočná sieť poradenských a špecializovaných pobytových centier pre obete násilia.


„Obetiam nie je zabezpečená dostupná pomoc, na ktorú majú v zmysle platných zákonov nárok, chýba dostatočné finančné zabezpečenie špecializovaných poradenských aj rezidenčných centier pre obete násilia, z týchto dôvodov nevznikajú nové a aj tie, ktoré vznikli, skôr iba prežívajú,“ prízvukovala.

Potrebná je prevencia

Dodala, že absentuje aj prepojenie jednotlivých zákonov tak, aby sa mohli dostať obete k zmysluplným službám, ochrane a podpore. Privítala by predovšetkým funkčný finančne stabilizovaný, prepojený multidisciplinárny a dostupný systém podpory a ochrany obetí týrania.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa OSN na podporu obetí týrania, ktorý si pripomíname v stredu, Kováčová zdôraznila, že treba upozorňovať na potrebu systematickej prevencie a to už od útleho veku detí.

„V súčasnosti vďaka novelizácii zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele od januára postupne vznikajú Centrá pre deti a rodiny, ktoré môžu významným spôsobom pomôcť práve v oblasti identifikácie detí, ktoré trpia násilím. Zatiaľ sme ale iba v začiatkoch,“ podotkla.

Problémom, na ktorý verejnosť dlhodobejšie upozorňuje, stále zostáva nedostatok špecializovaných vypočúvacích miestností pre detské obete týrania a aj legislatívne zakotvené špeciálne postavenie detských obetí násilia v trestnom konaní.

Problém vidí aj ombudsmanka

„V súčasnosti napríklad je dieťa vypočúvané v jednej miestnosti tvárou ku kamere, kde je spolu s ním približne štyri až päť preň neznámych osôb, pred ktorými má hovoriť detailne napríklad o sexuálnom zneužívaní. V tomto kontexte možno hovoriť o druhotnom týraní dieťaťa systémom,“ zdôraznila.

Na tento problém viackrát upozorňovala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Prezídium Policajného zboru nedávno sľúbilo postupné pribúdanie nových špeciálnych miestností a súčasťou má byť aj školenie policajtov.

V poslednom období v prípade žien prevažuje závažné dlhodobé psychické násilie a ako uviedla Kováčová, u maloletých detí sa stretávame častejšie so sexuálnym zneužívaním a s predajom mladých 12-ročných rómskych dievčat za nevesty.

Najčastejšie je psychické týranie

„Ak totiž vychádzame z rôznych výskumov, každá piata žena je týraná, v rámci Európy je každé piate dieťa je sexuálne zneužívané a aj slovenské výskumy dokazujú, že násilie páchané na deťoch je pomerne častý jav a určite by si zaslúžila výskumy i oblasť násilia páchaného na senioroch,“ priblížila.

Podľa údajov centra v roku 2018 najčastejšou formou týrania žien bolo psychické týranie, nasledovalo fyzické a sexuálne násilie. Dieťa ako svedok násilia bola najčastejšia forma násilia páchaného na deťoch, nasledovalo podozrenie z psychického násilia, podozrenie z fyzického násilia a podozrenie zo sexuálneho zneužívania.

Centrum Slniečko poskytuje sociálne, právne, psychologické, špeciálno-pedagogické poradenstvo, zabezpečenie bezpečného miesta a ochrany obetí domáceho a rodovo podmieneného násilia, sprevádzanie, právne zastupovanie či špecializovanú odbornú pomoc detským obetiam.

Ministerstvo odštartovalo kampaň

Bez tejto pomoci často obeť nevie odísť od násilníka a nedokáže naštartovať nový život bez násilia. Kováčová tiež ozrejmila, že sa im podarilo v spolupráci s viacerými partnermi vytvoriť pôvodný preventívny program pod názvom KOZMO a jeho dobrodružstvá, ktorý je zameraný na prevenciu násilia na deťoch a medzi deťmi.

Ministerstvo vnútra SR minulý týždeň odštartovalo kampaň Od zajtra. Rezort pripravil balík legislatívnych a finančných opatrení, ktoré by mali napomôcť k efektívnejšiemu a dôslednejšiemu boju proti domácemu násiliu.

Cieľom týchto opatrení je včasnosť, rýchlosť, dôslednosť a kontrola. Ministerstvo i polícia chcú tak včas identifikovať prípady týrania a dotknuté osoby ochrániť. Zámerom je aj zlepšenie efektivity spolupráce participujúcich subjektov či zvýšenie dostupnosti štátnej podpory bývania pre obete domáceho násilia.

Podporia viaceré projekty

V rámci dotačnej schémy bude rezort podporovať viaceré projekty, ktoré sa zaoberajú bojom proti domácemu násiliu. Prostredníctvom portálu www.odzajtra.sk bude prijímať spätnú väzbu od verejnosti.

Kampaň predstavia aj parlamentnému výboru pre ľudské práva, aby vytvorili nielen sadu finančných a organizačných opatrení, ale aj potrebné legislatívne nástroje, ktoré umožnia účinnejšie trestať páchateľov.

Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania vyhlásila v roku 1997 Organizácia Spojených národov. Úlohou tohto sviatku je ukázať solidaritu všetkým, ktorých myseľ, telo alebo duch bol obeťou mučenia.

Viac k témam: Centrum Slniečko, Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania, týranie
Zdroj: Webnoviny.sk – Obete týrania na Slovensku nemajú dostatočnú ochranu, chýba funkčný systém © SITA Všetky práva vyhradené.


Top