Ste tu
Home > Správy > Slovensko > O post prezidenta sa uchádza aj Kotleba, špekulácie o vzdaní sa kandidatúry v prospech Harabina odmieta

O post prezidenta sa uchádza aj Kotleba, špekulácie o vzdaní sa kandidatúry v prospech Harabina odmieta

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Predseda strany ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba sa oficiálne uchádza o post prezidenta SR.


Obrana tradičných hodnôt

Do Národnej rady SR v stredu odovzdal viac ako 27-tisíc podpisov občanov. Pred novinármi podotkol, že do zápasu o prezidentskú funkciu chce ĽS NS zapojiť skutočnú obranu tradičných hodnôt.


“S dôverou, ktorú mi dali občania v petícii, nebudeme hazardovať a ideme zabojovať o funkciu prezidenta SR, lebo sme presvedčení, že Slovensko si konečne zaslúži slovenského prezidenta. Zabojovať tak, aby to posunulo Slovensko, je našou povinnosťou,” povedal.

Odmietol špekulácie o vzdaní sa kandidatúry

Podľa Kotlebu prezident má byť človek, ktorý bude v prvom rade bojovať za to, čo ľudia na Slovensku potrebujú, a nebude počúvať pokyny zo zahraničia. “Žiaľ vidíme, že v novodobej histórii Slovenskej republiky ten vplyv zo zahraničia na všetkých prezidentov bol veľmi silný,” konštatoval.

Odmietol špekulácie niektorých médií, že by sa mal vzdať svojej prezidentskej kandidatúry v prospech sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, Dodal, že jediné nápady a ponuky, ktoré prijíma, sú od jeho voličov či sympatizantov.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku 

Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00. Kandidatúru už odovzdal Martin Daňo, ktorý predložil pod svojou kandidatúrou 16 podpisov poslancov NR SR.

Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard ChmelárRóbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, bývalý disident a predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov a poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak.

Petičné hárky s potrebnými podpismi tiež odovzdal Radovan Znášik aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019.

Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.

Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – O post prezidenta sa uchádza aj Kotleba, špekulácie o vzdaní sa kandidatúry v prospech Harabina odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.


Top