Site icon TvojTrebišov.sk

Foto: Bratislavskí študenti demonštrovali pred 30 rokmi už 16. novembra, vytvorili živú reťaz

16.11.2019 (Webnoviny.sk) – Pokojná demonštrácia bratislavských študentov, na ktorej požadovali reformu školstva, ale aj slobodu, demokraciu a možnosť cestovať, sa uskutočnila pred 30 rokmi 16. novembra 1989 v predvečer Medzinárodného dňa študentstva. Za akciou stáli študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FFUK), ku ktorým sa pridali aj študenti z iných fakúlt, vysokých škôl aj niekoľko stredoškolákov.


Približne 300 študentov sa zhromaždilo na vtedajšom Mierovom námestí (dnes Hodžovo námestie) pred Pionierskym palácom (Grasalkovičov palác), kde zaspievali Gaudeamus Igitur a československú hymnu. Na neohlásenom zhromaždení sa objavili aj príslušníci a vozidlá vtedajšej Verejnej bezpečnosti.


Zobraziť fotogalériu k článku:
Rekonštrukcia pochodu bratislavských študentov spred 30 rokov

Výnimočná udalosť

Zhromaždení študenti vytvorili živú reťaz a v sprievode potom pokračovali ulicami Bratislavy. Podvečerným mestom sa ozývali heslá „Chceme školy pre všetkých, Dialóg, Demokraciu, Slobodu“ či výzva okoloidúcim „Poďte s nami“.

Policajné vozidlá študentov po celý čas sprevádzali a príslušníci bezpečnosti boli v strehu. Hoci v susednom Maďarsku či Poľsku by v tom čase už študentský pochod nevyvolal veľký rozruch, vo vtedajšom Československu to bola výnimočná udalosť.

Režim sa aj po páde Berlínskeho múru tváril, že má situáciu pod kontrolou. Atmosféra v spoločnosti ale bola značne napätá.

Sprievod smeroval cez Námestie SNP a Hviezdoslavovo námestie k novopostavenému pamätníku vzniku ČSR na Vajanského nábreží. Študenti potom v pochode pokračovali popri Univerzite Komenského až k budove ministerstva školstva na vtedajšej Suvorovovej ulici (dnes Dobrovičova).

Policajti sa stiahli

Tam už stáli ďalšie policajné autá. Z ministerstva napokon pred budovu vyšiel tajomník ÚV KSS Gejza Šlapka v sprievode riaditeľa odboru vysokých škôl ministerstva školstva, ktorý študentom ponúkol dialóg, ale „nie na ulici“.

Policajti, ktorí ulicu uzavreli, sa napokon stiahli a študentom umožnili sa postupne rozísť. Reportáž z demonštrácie sa dokonca objavila vo večerných televíznych správach.

Nasledujúci deň 17. novembra 1989 v Prahe už proti demonštrujúcim študentom bezpečnostné zložky ministerstva vnútra brutálne zasiahli. V reakcii na policajné násilie vyzvali potom pražskí študenti na celoštátny študentský štrajk, ku ktorému sa začali pripájať ostatné vysoké školy v republike.

Do ulíc a na námestia vyšli v nasledujúcich dňoch státisíce nespokojných ľudí. Udalosti, ktoré sa do histórie zapísali ako Nežná revolúcia, viedli k pádu totalitného komunistického režimu vo vtedajšom Československu.

Informácie pochádzajú z www.wikipedia.org, www.upn.gov.sk a archívu agentúry SITA

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Bratislavskí študenti demonštrovali pred 30 rokmi už 16. novembra, vytvorili živú reťaz © SITA Všetky práva vyhradené.


Exit mobile version