Francúzsko, Anglicko, Spojené Štáty Americké, Španielsko, Rusko. Medzi týmito krajinami sú tisícky kilometrov, oceán, a pritom obísť ich všetky trvalo dnes iba jedno doobedie. V každej z nich si sa mohol zastaviť, ochutnať z tradičných jedál, dozvedieť sa niečo nové, alebo si len oprášiť staré vedomosti.
Makovníky a koláče
Na prízemí ťa núkali ruskými dobrotami polievkou Šči, šalátom, čajom, slovenské “devušky”, a ak ti niečo zachutilo (čo myslím, že nebol žiadny problém) dostal si aj recept, takže nie je vôbec náročné pripraviť si to v tvojej domácej kuchyni. Chcem taktiež vyzdvihnúť kostýmy a vizáž dievčat, typická slovanská krása bila do očí. Slovenský stôl ponúkal makovníky, koláče a jesenné ovocie, ktoré je aktuálne v kurze.
Všetko bolo pripravované s láskou
Na prvom poschodí si si mohol užiť niečo zo Španielska či Ameriky. Pri prvom stole boli prichystané rôzne typické jedlá, takzvané cheesecake-y, brownies, cookies. Mohol si si taktiež precvičiť tvoje znalosti ohľadom USA (boli sme prekvapení koľko toho žiaci vedeli). Dievčatá sa potrápili s prípravou, keďže všetko bolo pripravované doma (a s láskou). Vedľa zneli saxofónové tóny temperamentnej španielskej hudby, sprevádzané spevom talentovaných študentiek. Ani tu nechýbali skvelé pochúťky Pyrenejského polostrova.
Ako v raji
Ďaleko nezaostávalo ani tretie poschodie, čakali tu Nemci, Angličania a Francúzi, bok po boku. Tu nás privítali Bavori, v podkolienkach, klobúkoch a trakoch. Všetky nadšené mäsožravce sa tu cítili ako v raji, keďže na nemeckom stole sa podávali čerstvo grilované klobásy a hneď vedľa “šniceľ” či praclík. A francúzsky stôl sa prehýbal pod croissantami či slaným koláčom. Každý si tu prišiel na tú svoju chuť, bez ohľadu na to, či mal chuť na sladké alebo slané. Dúfam, že študentom chutilo a radi si zopakujú niečo podobné. Pretože láska k učeniu sa cudzích jazykov môže ísť aj cez žalúdok.
Skvelý duch školy
Zástupkyňa riaditeľky na Gymnáziu Komenského 32 v Trebišove, Jana Nováková, o dnešnom podujatí povedala: “Som veľmi rada, že sa dnešný európsky deň jazykov na našej škole takto vydaril. Keď som zbadala, koľko našich žiakov sa zhromaždilo na chodbách, príjemne ma to prekvapilo. Vo vzduchu bolo cítiť naozajstného ducha školy, všetci si dnešný deň užili.” Myšlienka zorganizovať európsky deň jazykov inak vznikla u samotných učiteľov cudzích jazykov. “Viacerí z učiteľského zboru sme sa zhodli na tom, že by bolo dobré prezentovať tento deň inak, ako v triedach len medzi sebou. Rozhodli sme sa vytiahnuť ho na školské chodby a vyplatilo sa, žiakom sa toto podujatie páči,” pokračovali prof. Serbinová a Hazugová.
FOTO: Daniel Fekete