Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Aj na Slovensku sa to dá: Obce sa navzájom učia triediť odpad

Aj na Slovensku sa to dá: Obce sa navzájom učia triediť odpad

BRATISLAVA 11. októbra 2018 (WBN/PR) – Zástupcovia mestských, obecných a okresných úradov sa spolu s odborníkmi zo zberových spoločností stretli v Banskej Bystrici. Vymieňali si skúsenosti z oblasti odpadového hospodárstva, hovorili o motivácii občanov triediť odpad a rôznych formách osvety, na ktorú sa zameriavajú. Workshop pripravila organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) v nadväznosti na ambiciózne ciele zberu, ktoré ukladá obciam pripravovaná legislatíva.


Jediný správny spôsob neexistuje

Slovensko podľa údajov Eurostatu z roku 2016 patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného komunálneho odpadu (približne 23 %). Väčšina komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach (69 %). Európska únia chce, aby bol podiel recyklovaného (vrátane prípravy na opätovné použitie) či kompostovaného komunálneho odpadu v členských krajinách na úrovni 50 %. Podľa OZV ENVI – PAK je to veľká výzva pre väčšinu slovenských miest a obcí. “Neexistuje jediný správny postup, ako nakladať s odpadom, ktorý sa dá aplikovať v ktoromkoľvek meste alebo obci. Ovplyvňuje to veľké množstvo faktorov: či je sídlo zastavané viac rodinnými alebo bytovými domami, aké je veľké, či má napríklad nejaké lazy. Výmena skúseností je preto mimoriadne dôležitá. Preto sme sa rozhodli zorganizovať workshop, kde sa obce v rámci interaktívnej diskusie vzájomne učia a inšpirujú. Veríme, že aj takáto výmena informácií dokáže pomôcť riešiť problémy, s ktorými sa v rámci odpadového hospodárstva stretávame na celom Slovensku,” vysvetľuje Roman Vandák, riaditeľ komoditného oddelenia ENVI – PAK.


Osveta najlepšie funguje u detí

Do panelovej diskusie, ktorá bola súčasťou celodenného workshopu sa zapojili aj zástupcovia z prvej desiatky najlepšie triediacich obcí: Liptovského Hrádku, Dolného Kubína a Žiaru nad Hronom. Zhodli sa na tom, že Slováci triedia čoraz viac, hoci tento trend stúpa iba pomaly. Zdôrazňujú preto nevyhnutnosť osvety. “Organizujeme veľa stretnutí v materských, základných a niekedy aj stredných školách, na ktorých učíme správne triediť odpad najmä mladých ľudí. ENVI – PAK nám na to prispieva materiálmi, ako sú napríklad pracovné zošity, ktoré žiaci veľmi oceňujú. Deti sú potom skvelou motiváciou pre rodičov, aby sa triedenie stalo bežnou súčasťou ich domácnosti,” hovorí Ing. Viera Malastová, odborná referentka odboru výstavby, životného prostredia a dopravy v Liptovskom Hrádku.

Zhodli sa na problémoch, chcú hľadať riešenia

Súčasťou workshopu bola aj prednáška Ivany Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. Identifikovala 5 najväčších výziev, ktorým mestá a obce čelia z pohľadu občianskeho sektora. Nedostatočné alebo chýbajúce dáta, meniaca sa výška poplatkov za odvoz odpadov alebo veľký objem skládkovaného odpadu patria podľa nej medzi najhoršie úskalia.

Zástupcovia miest a obcí vidia problém aj v často sa meniacej legislatíve. Oceňujú však, že konečne na Slovensku existuje jednotný systém, ktorý je prehľadný a dáva im možnosť vybrať si OZV, s ktorou chcú spolupracovať. Ako veľký problém identifikovali aj čierne skládky a nedostatočnú mieru kontroly dodržiavania zákona.

O ENVI – PAK

OZV ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov v zmysle rozšírenej zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnotenie a recykláciu. ENVI – PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI – PAK zasadzuje.

Viac k témam: ENVI – PAK, INCIEN, triedenie odpadu
Zdroj: Webnoviny.sk – Aj na Slovensku sa to dá: Obce sa navzájom učia triediť odpad © SITA Všetky práva vyhradené.


Top