Ste tu
Home > Kultúra > Divadlo KĽUD už 7.marca 2015 v Trebišove!

Divadlo KĽUD už 7.marca 2015 v Trebišove!

V sobotu, 7. marca 2015 v meste Trebišov vystúpi Kladzianske ľudové divadlo – KĽUĎ so svojou novou hrou s názvom “Kabaret pre ženi”. Isto si povieš, že v názve predstavenia majú do očí bijúcu chybu. Opravíme ťa, je to ľudové divadlo, to znamená, že všetky svoje hry hráva v pôvodnom zemplínskom dialekte. O tom, ako, kedy a prečo vznikli sme sa porozprávali s Jozefom Jenčom, umeleckým vedúcim a režisérom tohto divadla!


Prajeme pekný deň, prosím predstavte nám divadlo KĽUD a pokúste sa charakterizovať to, v čom je iné ako ostatné divadlá.


Divadlo KĽUD je  jedinečným (a jediným) divadelným zoskupením z Kladzian, (okres Vranov n/T), ktoré už 16. rok vytvára autorské moderné súčasné hry v pôvodnom zemplínskom dialekte. My jednoducho nastavujeme „džveritko sučasnojsci, garadiče minulojsci i šifoner buducnojsci a ľudze še na to muša kukac.“

2

Od kedy fungujete ako divadlo, kto ho založil a aké boli vaše začiatky? Bolo ťažké sa presadzovať vaším štýlom?

Divadlo bolo založené v roku 1999 ako pokračovanie divadelnej tradície v našej obci z 80-tych rokov 20.storočia. Založili ho Janka Ondíková; Martina, vtedy Stredná, teraz Žipajová; Jozef Jenčo a Samo Matanin, ktorý bol pokračovateľom tradície divadla v Kladzanoch zo spomínaných 80.rokov. Začiatky boli viac-menej ochotnícke. Svoju tvár a poetiku sme ešte len hľadali alebo si nás tá poetika postupne hľadala. A keď si nás už našla, zistila, že pri nás je jej najlepšie. A my sme pochopili, že chceme byť 1.profesionálni ochotníci na východnom Slovensku.

Povedzte nám niečo o svojich predstaveniach, míľnikoch a oceneniach, ktoré ste počas svojej existencie stihli či už zahrať, alebo získať.

Za 16 rokov existencie sme vytvorili 14 celovečerných predstavení, 3 kabarety a 1 umelecké pásmo. Získali sme veľa diplomov a uznaní, no asi najväčšími sú tie z Kremnických gagov v Kremnici. Cena Stana Radiča za objav roku v roku 2011, za predstavenie Džvirata na deskoch. Zaujímavé sú taktiež tri ocenenia z minulého roka z Trebišova z festivalu divadiel z dedinskou tematikou za predstavenie Chujava Nau. Jednou z nich je taktiež cena trebišovských divákov.

3

Ktoré predstavenie sa stretlo s najväčším úspechom u širokej verejnosti?

Najväčší úspech medzi širokou verejnosťou asi malo zatiaľ predstavenie Fotbalamuta, pretože je z futbalového prostredia a fotbal je medzi našima divakami fenomen. A okrem toho taktiež hraný dokument „KĽUD v trojuholníku smrti“, ktorý získal ocenenie na Envirofilme 2014 a dostal sa na ďalšie filmové festivaly na Slovensku i v Čechách.

Prečo práve „Kabaret pre ženi“ na rok 2015? Čím sa táto hra vyznačuje?

A prečo nie, keď je MDŽet. Ale vzniklo to tak postupne. Minulý rok sme oslavovali 15. výročie divadla a pri tejto príležitosti sme pripravili netradičný východniarsky kabaret. Po jeho úspechu, sme sa rozhodli v tomto zábavnom žánre pokračovať.

https://www.youtube.com/watch?v=WarBpwo-d8I

Máte viac než vtipnú webstránku. Kde a ako vznikol nápad urobiť ju práve takýmto štýlom?

Ten nápad vznikol spolu s našim pravidelným spolupracovníkom Milanom Mimom Ambrózom, ktorý je našim webmajsterom. (Ak si chceš pozrieť webstránku divadla KĽUD, klikni TU)

Veríte, že dokážete svojimi hrami v nárečí osloviť aj mladšie generácie? Predsa len, tie nejavia o divadlo až taký záujem a domáce nárečie je im čoraz viac cudzie. Alebo sa mýlime?

A práve preto hráme v nárečí, aby sme ukázali, že Zemplínčina je jazyk, ktorý je moderný. A teda, že v ňom môžu vznikať aj moderné inscenácie, knihy, filmy. Preto vytvárame hry, ktoré sú autentické a súčasné. Mladí ľudia vidia a počujú, že sa v nich hovorí aj o nich. Žiadne retro oldies, 36.mutácia Urbánka, Tajovského and company, ale originálny pohľad na dnešok. My taktiež dosť aktívne spolupracujeme s organizáciami ako napríklad Východoslovenské združenie Valal, ktoré vytvorili mladí ľudia, aby hľadali, uverejňovali a vydávali mladých autorov tvoriacich vo východoslovenských dialektoch a prvé lastovičky sa už objavujú. Takže snáď zemplínsky dialekt úplne nezanikne.

Aké sú vaše predstavy o budúcnosti divadla? Plánujú sa nejaké zmeny v nastolenom trende?

Určite sa na budúcnosť chystáme. Snažíme sa vytvárať netradičné divadelné podujatia, ako napríklad „Do kalapa Tour“ po východnom Slovensku, kde na diváka nečakáme, ale ideme za ním, tam, kde sa zdržuje. Hráme naše predstavenia v krčmách, amfiteátroch, námestiach, plážach. Alebo pripravujeme festival KulturEASTamocni večar vichodňarskoho kumštu u Bratislavoj, v ktorom sa snažíme ukázať čo nové a originálne vzniklo vo východoslovenskej „nezávislej“ kultúre. Okrem toho pripravujeme ďalší film, divadelné turné predstavenia Kráľ Zempľina po Slovensku a predstavenie „Kabaret pre ženi“ 7.3. v Trebišove o 17.00, kde vás všetkých srdečne pozývam.

4

Redakcia TvojTrebišov.sk sa týmto chce poďakovať divadlu KĽUD za poskytnutie tohto rozhovoru a chce mu do budúcnosti popriať veľa ďalších úspechov!


Top